Podzimní rovnodennost 22. září 2021 – MABON – pohanská oslava posledních sklizní + s poselstvím pro toto období

Mabon je další z pohanských /keltských/ svátků Kola roku. Nachází se v druhé polovině roku. Vládne mu bohyně Mokoš, bohyně Země. Její vláda začíná podzimní rovnodenností a končí o Samhainu (u nás dušičky), kdy přichází Morena.

Podzimní rovnodennost –  tento rok vychází na 22. září v 21:20 (pohybuje se mezi 21.-23.9.) a  je vstupní branou k nadcházejícímu dalšímu období, tedy Zimě.

Tento rok bude mít hodně velký vliv úplněk z předcházejího dne, který bude zesilovat kvality tohoto svátku. Tento svátek je o propojení světlé a tmavé, pozitivní a negativní, …. a přesně s těmito kvalitami budeme pracovat dle poselství i o tomto úplňku.

Léto je pryč. Začíná nová fáze – podzim. Síla Slunce hodně slábne. Odteď budou další dny viditelně kratší a chladnější. Sklizně začaly na začátku srpna v období Lammas a nyní jsme na jejich konci, kdy je slavíme právě tímto svátkem podzimní rovnodenností – Mabonem. Tento svátek patří k živlu Země. A zde nám právě Země ukazuje, jak umí být štědrá. Přišel čas dozrávání posledních plodů a sklizně. V této době byla Bohyně nejštědřejší, proto se symbolizuje rohem hojnosti.

mabona

Mabon, panenka vnitřní síly vytvořená na oslavu podzimní rovnodennosti a její energie.  Panenku vytvořila Markéta Nemetona Vlčková, http://www.nemetona-posvatny-haj.com/

V koloběhu života představuje Mabon stáří a s ním přicházející nadhled, moudrost, spravedlnost, schopnost být nad věcí. Archetypem je KRÁLOVNA – moudrá matka, která je zasypána hojností.

Pro Kelty to byl poslední svátek, který se dal uctívat venku pod širou oblohou.

Zapálené ohně plápolaly a všichni tančili opilí vínem. Vařili  pokrmy z jablek a hroznů. Také navštěvovali hřbitovy a pokládali jablka na náhrobky.

Jednak bylo jablko obětí pro bohy a sidhe z Avalonu, jednak vyjadřovalo to, že živí na mrtvé stále nezapomněli a touží se s nimi setkat – většina zvyků na dušičky pochází právě  z Mabonu a ne ze Samhainu (Helloweenu).

Důležitým symbolem tohoto svátku je tedy  jablko. 

Svým kulatým tvarem odkazuje nejen ke slunci, ale i k cykličnosti žití. I když je jablko plod, tedy konečný článek jednoho vývoje, zároveň v sobě nese semínka budoucího života.

Do dnešních dob se některé z tradic uchovaly  v lidovém vinobraní, dožínkách, regionálních akcích jako jsou hody, svátky piva či slivovice. Lidé děkují za plody, které jim Matka Země dala a oslavují ji za tyto dary –  pořádají na její počest hostiny a veselice.

Mabon je vlastně takovou oslavou Díkůvzdání, kdy DÍKY je skládáno přírodě za všechno, co nám během uplynulé sezony přinesla.

A nejlépe se děkuje skrze jídlo a hostiny. Typická oslava podzimní rovnodennosti tak zahrnuje mnoho jablečných a hroznových pokrmů od koláčů přes jablka pečená až po čerstvý mošt,  burčák,  dobré víno či případně medovinu.

V rituálech Mokoše se symbolicky oplodňovala pole obilnými zrny, aby byla zajištěna dobrá úroda na příští rok.

Kdo MABON byl?

Pověst vypráví o bohyni Matce Modron, která porodí syna Mabona. Jeho jméno znamená vlastně Velký syn, je odkazem a světlem své matky bohyně. Několik dní po svém narození je ale unesen do podzemí – vlastně zpět do lůna své matky.

Tam je sice v bezpečí, ale také mimo dosah pozemského světa. Proto z něho na půl roku zmizí síla a barvy, které provázejí Mabona do podzemí. Malý bůh roste a sílí opatrován všeobjímajícím tělem své matky, a tak znovu povstane a s ním přijde jaro.

V rytmech roku je Mabon čas odpočinku a oslavy. Čas po těžké práci konečně sklidit úrodu. Teplé dny se proměnují do chladných nocí a zase nazpět a starý bůh slunce se vrací do objetí Bohyně.

A jak můžeme tento svátek slavit my??

Podzimní rovnodennost znamená, že den stejně jako noc jsou stejně dlouhé. Stejně tak i nám to přináší příležitost ke  sladění a vyrovnání protikladů a k tomu, abychom  se naučili je vidět a vnímat jako součástí celku.

Oslavme sebe samé jako celek – propojme všechny své protiklady (ženskou i mužskou stránku, své vědomí i nevědomí, dávání i přijímání, své světlo i svůj stín, všechna požehnání i výzvy).  Oslavme vše bez našich hodnocení, zda je to dobré nebo zlé.

Vzdejme díky tomuto měnícímu se období, jež nám přináší šanci nového začátku. Světlo a tma jsou vyvážené, vnitřní svět je v harmonii s vnějším. Se zanikajícím vnějším životem se hlásí o slovo život vnitřní.

Dopřejte si dostatek odpočinku, zregenerujte své síly a hledejte spojení sami se sebou.

Se svým vnitřním vedením. Se svou duší a proste ji o vedení na vaší cestě.

Také je to skvělý čas pro očistu.

Očistu mysli – odstranění myšlenek, očistu těla – od potlačených emocí, očistu srdce – od ublížení,  jež narušují naši vnitřní rovnováhu. Transformace a rozloučení se s minulostí uvnitř nás.

Stejně tak můžete očistit i  dům. Vyhodit vše nepotřebné a provést celkovou očistu domova třeba vykouřením ho pomocí šalvěje.

A poté si dejte čas na nalezení nového směru, kterým se chcete vydat. Zasejte nová semínka vašich záměrů. Je to ideální doba na vytvoření nových dlouhodobých plánů.

Tento čas je o projevení vděčnosti za vše, co jsme dostali, čím jsme byli obohaceni, …

Země je tu pro nás po celý náš život. Dává nám kromě jiného pocit bezpečí, výživu, veškerou hojnost a vše potřebné k životu. Uvědomme si to a neubližujme jí! Nebo ještě lépe, naopak – pomozme jí! V konečném důsledku to děláme i sami pro sebe!

Vzdejme ji tedy díky za vše, co nám dala a dává. Každý ji může poděkovat po svém, jak to bude cítit.

Někdo vyrazí na očistu přírody od odpadků, začne třídit odpad, přinese do přírody nějakou obětinku (bylinky, drahé kameny, jídlo,…) jako poděkování za vše, čím nás obohatila. Můžeme také poděkovat vegetačním duchům za jejich péči o úrodu.  Patří mezi ně nejen obilní duchové – Ječmínek, ale také duchové lesa –  Zelený muž. Děkovný obřad, který se dělával kdysi, souvisel s obětováním obilí, ovoce ale také medoviny nebo vína.

Někdo bude mít pro Zemi nějakou krásnou inspirující vizi a jiní procítí vděk, lásku. Nebo vše, každý podle svého.

A s díky můžete pokračovat dál i do vašich soukromých životů. Buďte vděčni za vše, čím jste byli obdarováni a co jste sklidili. Vděčnost v srdci procítěná přitahuje hojnost.

Poděkujte za vnitřní dary, jež začínáte dostávat a moudrost, která vám pomůže je správně využít pro dobro všech.

Pokud nejste propojeni se svou intuicí, nyní je ten nejlepší čas to udělat. Spojit se se svým vnitřním vedením a moudrostí. Přivítejte toto probuzení a prociťte vděk.

Dny se krátí a postupné ochlazování nám připomíná, že přichází zima. Listí mění barvu a padá ze stromů, ovoce dozrává a čeká až bude sklizeno. Venkovní práce musí být dokončeny. Míza stromů a rostlin se nyní pohybuje směrem dolů, ke kořenům.

Pomalu přichází doba spánku, odpočinku a obnovy.

Máme nyní úžasnou příležitost napojit se na tuto energii přírody a znovuvstoupit do lůna svého spirituálního světa a v něm se znovuzrodit.

Respektujme přirozený čas moudré přírody, tedy žijme naplno a odpočívejme vždy, když je k tomu vhodná doba přesně podle rytmů přírody. Tím najdeme zpět ztracenou rovnováhu.

Bohyně Mokoš, bohyně Země

Mokoš je bohyní vlhké, úrodné a plodné země. Z ní se vše a všichni zrodili a do ní se zase po smrti navrátí zpět.

Mokoš je matkou všech: bohů i lidí. Je naší dávnou předkyní, milující matkou a my všichni jsme její děti. Je Bohyní uzemnění, stability a patronkou léčení.

Její zvířata:  zvířata žijící v zemi – lišky, zajíci a jezevci.

Její symbol: vřeteno a předení – právě ona nám odměřuje niť života, ona nás na konci života přijímá zpět  do svého lůna.

Její barva: barva zoraných polí, hnědá a barvy podzimního listí, oranžová.

Její směr: západ.

 *   *   *

Poselství od  Mabonu po Samhain období 22.9. 2021 – 31.10. 2021:

Toto období bude pro většinu z nás naplněním určitého životního cyklu a oslavou s tím spojenou. Radost, tanec, upřímné sdílení. Velký posun. Týká se to muže vašeho života. Je tu důležitý krok kupředu, krok přes starou bolest a hledání volby, co pro mne je to nejlepší. Jen trpělivost….. Věřte v božské načasování.

A dále pro jednotlivá znamení:

Berani 21.3 – 20. 4.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená. 

Jste zahledění jedním směrem – týká se to nějakého muže. Vše se však děje, jak má. Otevřete se a nechte se vést. Jste na správné cestě, nebojte se ničeho, není důvod. Přichází probuzení.

Býci 21.4. – 21.5.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >> o 75% levněji – cena už je nastavená.

Vše se nyní děje rychle a nečekaně, ale nebojte, vše je, jak má být. Je před vámi nový začátek – dochází k léčení vztahů. Nyní se na situaci dívejte z jiného úhlu pohledu. Cesta, po které jste ještě nešli. Vy však váháte, chci nebo ne? Vaše mysl je přetížená. Nenaslouchejte vaší mysli, dejte jí dovolenou a začněte naslouchat svému srdci.

 Blíženci 22.5. – 21.6.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >> o 75% levněji – cena už je nastavená.

Zaměřte se na pocity méněcennosti. Hrají nyní velkou roli ve vašich vztazích. Pokud toto v sobě napravíte, vyléčí se tím i vaše vztahy a budete v nich nyní zažívat nové začátky. To je nyní vaše učební lekce. Vstoupit do své síly a oprostit se od negativních myšlenek sama o sobě.

 Raci 22.6. – 22.7.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Nastupujete na novou, pro vás ještě zatím neznámou cestu. Cestu k vašemu štěstí. Dovolte si být sami sebou. Dovolte své vnitřní moudrosti proudit ven. Vše je, jak má být. Vše se ladí s plánem vaší duše. Dostáváte se do své vnitřní síly a vnitřní spokojenosti.

 Lvi 23.7. – 22.8.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >> o 75% levněji – cena už je nastavená.

Jste uvnitř sebe v napětí. Procházíte důležitou transformací. Naplnila se určitá etapa vašeho života a vy oslavujete. To se týká vašeho partnerského života. Zažíváte radost. Vše je, jak má být. Nechte se vést intuicí.

 Panny 23.8. – 22.9.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Toto období je pro vás darem z nebes. Očistěte se od negativních a sebedestrukčních programů, které se vás snaží neustále omezovat a komplikovat život a úplně se odevzdejte životu. To je vaše cesta a jste na ni správně. Otevřete se jí.

Váhy 23.9. – 23.10.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >> o 75% levněji – cena už je nastavená.

Osvoboďte se od negativního myšlení, nechejte ho spíše už jen odplout. A zaměřte se na své nitro. Na to, co se ve vás nyní rodí. Je to nové vědomí. Je to důležitou součástí vašeho života. Vše se děje, jak má. Je to vaše cesta. Měníte úhel pohledu na důležitou situaci ve vašem životě.

 Štíři 24.10. – 22.11.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Nyní se vše děje rychle a hlavně jak má. Není se čeho bát. Dopřejte si trpělivost a nechte, aby se věci mohly samy dít. Je zde něco karmického, něco co už ve vašem životě nemá být, vše co už je přežilé, co vám neslouží. (Může to být i početí děťátka, které vám zboří vše, co jste doposud žila).

 Střelci 23.11. – 21.12.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Změňte postoj k mužům/uzavřeným a chladným vůči vám/. Nechte se vést vaší intuicí a tím se dostanete ze slepé uličky ven.

Kozorozi 22.12. – 20.1.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >> o 75% levněji – cena už je nastavená.

Jdete nyní po cestě kupředu a zažíváte úspěch. Dovolte si ho oslavit a naslouchejte svému vnitřnímu rádci – vaší intuici. Nenechte se ovlivňovat vaší myslí. To vám přinese velké bohatství.

 Vodnáři 21.1. – 20.2.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Jste na cestě kupředu a nyní zažíváte i úspěchy. Můžete se nyní cítit osamocení. Ale dovolte si tento čas a dopřejte ho sami sobě a svému nitru. Hledejte, objevujte, zkoumejte. Následujte vaše vnitřní vedení. Ještě je tam uvnitř vás něco, čeho se obáváte, je tam nějaké odmítnutí od muže, kterého milujete a které vás brzdí v životě.

 Ryby 21.2. – 20.3.

Chcete-li se k vašemu znamení pro následující rok 2021 dozvědět více,  klikněte na tento odkaz >>  o 75% levněji – cena už je nastavená.

Uzavíráte určitý cyklus vašeho života. Je důvod k oslavě. Má to souvislost s vaší minulostí a s bolestí ve vašem srdci. Týkalo se to lásky a rozhodování. Byla to pro vás důležitá životní lekce. Nyní to vypadá, že vám přichází pomoc shůry a vy jste osvobozeni.

*       *       *       *       *

Velice si vážím všech, co podporují mé články a tímto jim děkuji!
Pokud se vám články  a poselství karet  líbí a chcete podpořit jejich tvorbu a tvorbu dalších článků, můžete zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 2900992067/2010, variabilní symbol: 8887888.

Pro tento web napsala Lenka Bicencová, autorka Meditací pro realizaci vysněného života. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě nekomerčním způsobem, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.

Šíření článku bez uvedení autora a stránek, ze kterých je čerpáno, dochází k narušování autorského práva a je trestné!!!!

Lenka Zasadilová Bicencová
Jmenuji se Lenka Zasadilová Bicencová a pomáhám nalézat řešení v složitých situacích. Také cestu k šťastnějšímu a opravdovému životu díky spojení se SÁM SE SEBOU za pomoci tarotu, Bachovo květových esencí či zvířecích esencí, konzultací, terapií, meditací a automatické kresbě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro www.lenkabicencova.cz napsala Lenka Zasadilová Bicencová, autorka Meditací pro realizaci vysněného života a programu Transformace s láskou a lehkostí. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.

Komentáře