Mabon je další z pohanských /keltských/ svátků Kola roku. Nachází se v druhé polovině roku a vládne mu bohyně Mokoš, bohyně Země. Její vláda začíná podzimní rovnodenností a končí o Samhainu (u nás dušičky), kdy přichází Morena.
Podzimní rovnodennost 23. září je vstupní branou k nadcházejícímu dalšímu období, tedy Zimě.
Léto je pryč a začíná nová fáze. Síla Slunce hodně slábne. Odteď budou další dny viditelně kratší a chladnější. Přišel čas dozrávání plodů a sklizně. A tyto poslední sklizně doprovázela oslava podzimní rovnodennosti, Mabon. V této době byla Bohyně nejštědřejší, proto se symbolizuje rohem hojnosti.
Pověst vypráví o bohyni Matce Modron, která porodí syna Mabona. Jeho jméno znamená vlastně Velký syn, je odkazem a světlem své matky bohyně. Několik dní po svém narození je ale unesen do podzemí – vlastně zpět do lůna své matky.
Tam je sice v bezpečí, ale také mimo dosah pozemského světa. Proto z něho na půl roku zmizí síla a barvy, které provázejí Mabona do podzemí. Malý bůh roste a sílí opatrován všeobjímajícím tělem své matky, a tak znovu povstane a s ním přijde jaro.
V rytmech roku je Mabon čas odpočinku a oslavy, a čas po těžké práci konečně sklidit úrodu. Teplé dny se proměnují do chladných nocí a zase nazpět a starý bůh slunce se vrací k objetí Bohyně.
Zapálené ohně plápolaly a všichni tančili opilí vínem. Vařili pokrmy z jablek a hroznů. Také navštěvovali hřbitovy a pokládali jablka na náhrobky.
Jednak bylo jablko obětí pro bohy a sidhe z Avalonu, jednak vyjadřovalo to, že živí na mrtvé stále nezapomněli a touží se s nimi setkat – většina zvyků na dušičky pochází právě z Mabonu a ne ze Samhainu (Helloweenu).
Svým kulatým tvarem odkazuje nejen ke slunci, ale i k cykličnosti žití. I když je jablko plod, tedy konečný článek jednoho vývoje, zároveň v sobě nese semínka budoucího života.
Do dnešních dob se některé z tradic uchovaly v lidovém vinobraní, dožínkách, regionálních akcích jako jsou hody, svátky piva či slivovice, kdy lidé děkují za plody, které jim Matka Země dala a oslavují ji za tyto dary a pořádají na její počest hostiny a veselice.
A nejlépe se děkuje skrze jídlo a hostiny. Typická oslava podzimní rovnodennosti tak zahrnuje mnoho jablečných a hroznových pokrmů od koláčů přes jablka pečená až po čerstvý mošt, burčák, dobré víno či případně medovinu.
Mokoš je bohyní vlhké, úrodné a plodné země. Z ní se vše a všichni zrodili a do ní se zase po smrti navrátí zpět. Mokoš je matkou všech: bohů i lidí. Je naší dávnou předkyní, milující matkou a my všichni jsme její děti. Jejím symbolem je vřeteno a předení. Právě ona nám odměřuje niť života, ona nás na konci života přijímá zpět do svého lůna.
Je Bohyní uzemnění, stability a patronkou léčení.
Jejími zvířaty jsou zvířata žijící v zemi jako lišky, zajíci a jezevci.
Její barva je barva zoraných polí, hnědá a barvy podzimního listí, oranžová.
Její směr je západ.
V rituálech Mokoše se symbolicky oplodňovala pole obilnými zrny, aby byla zajištěna dobrá úroda na příští rok.
Oslavme sebe samé jako celek, své aspekty ženské i mužské, své vědomí i nevědomí, dávání i přijímání, své světlo i svůj stín, všechna požehnání i výzvy. Oslavme vše bez našich hodnocení, zda je to dobré nebo zlé.
Vzdejme díky tomuto měnícímu se období, jež nám přináší šanci nového začátku. Světlo a tma je vyvážené, vnitřní svět je v harmonii s vnějším. Se zanikajícím vnějším životem se hlásí o slovo život vnitřní.
Se svým vnitřním vedením. Se svou duší a proste ji o vedení na vaší cestě.
Také je skvělý čas pro očistu mysli – odstranění myšlenek, očistu těla – od potlačených emocí, očistu srdce – od ublížení, jež narušují vaši vnitřní rovnováhu. Transformace a rozloučení se s minulostí uvnitř vás.
Stejně tak můžete očistit i váš dům. Vyhodit vše nepotřebné a provést celkovou očistu domova třeba vykouřením ho pomocí šalvěje.
A poté si dejte čas na nalezení nového směru, kterým se chceme vydat. Zasejte nová semínka vašich záměrů. je to ideální doba na vytvoření nových dlouhodobých plánů.
O oslavách se už psalo výše a tak se nyní zaměřme, jak můžeme ještě poděkovat.
Země je tu pro nás po náš celý život. Dává nám kromě jiného pocit bezpečí, výživu,veškerou hojnost, a vše potřebné k životu. Uvědomme si to a neubližujme jí! Nebo ještě lépe, naopak – pomozme jí! V konečném důsledku to děláme i sami pro sebe!
Vzdejme ji tedy vděčnost za vše, co nám dala a dává. Každý ji může poděkovat po svém. Někdo vyrazí na očistu přírody od odpadků, začne třídit odpad, atp. někdo bude mít pro zemi nějakou krásnou inspirující vizi a jiní procítí vděk, lásku. Nebo vše, každý podle svého, jak to bude cítit.
Také ji můžete poděkovat tím, že přinesete do přírody nějakou obětinku /bylinky, drahé kameny, jídlo,…/jako díky za všechny dary, co nám přinesla.
Nezapomeňme poděkovat také vegetačním duchům za jejich péči o úrodu. Patří mezi ně nejen obilní duchové – Ječmínek, ale také duchové lesa – Zelený muž. Děkovný obřad, který kdysi probíhal, souvisel s obětováním obilí, ovoce ale také medoviny nebo vína.
A s díky pokračujte dál i do vašich soukromých životů. Buďte vděčni za vše, čím jste byli obdarováni a co jste sklidili. Vděčnost v srdci procítěná přitahuje hojnost.
Poděkujte za vnitřní dary, jež začínáte dostávat a moudrost, která vám pomůže je správně využít pro dobro všech. Pokud nejste propojeni se svou intuicí, nyní je ten nejlepší čas to udělat. Spojit se se svým vnitřním vedením a moudrostí. Přivítejte toto probuzení a prociťte vděk.
Dny se krátí a postupné ochlazování nám připomíná, že přichází zima. Listí mění barvu a padá ze stromů, ovoce dozrává a čeká až bude sklizeno. Venkovní práce musí být dokončeny. Míza stromů a rostlin se nyní pohybuje směrem dolů, ke kořenům.
Pomalu přichází doba spánku, odpočinku a obnovy.
Respektujme přirozený čas moudré přírody, tedy žijme naplno a odpočívejme vždy, když je k tomu vhodná doba přesně podle přírody. Tím najdeme zpět ztracenou rovnováhu. Přivítejte s radostí změnu a uvědomte si posun, ke kterému v přírodě dochází, v toku energie a její síle, která jakoby se vracela do lůna, ze kterého vyšla.
Seberte odvahu a osvoboďte se ze zajetí vzpomínek a dávné minulosti. To už je pryč a nikdo vám to nevrátí. Budete-li ulpívat v minulosti, nebudete moct pokročit dál. Tento svátek vám může být velmi nápomocný pro transformování minulosti a rozloučení se s ní. Vezměte si z ní poučení a nechte ji už být. Osvoboďte vaše životy a posuňte se dál… 🙂
Více o pohanském Kole roku zde.
Pro www.lenkabicencova.cz napsala Lenka Bicencová, autorka Meditací pro realizaci vysněného života. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.
Pro www.lenkabicencova.cz napsala Lenka Zasadilová Bicencová, autorka Meditací pro realizaci vysněného života a programu Transformace s láskou a lehkostí. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.