Zimní slunovrat, YULE – předchůdce Vánoc + poselství pro toto období

Než přijde článek, ráda bych vám všem popřála: Krásný láskou prozářený slunovrat naplněný Božím požehnáním.

Také veselé Vánoce prodchnuté láskou a harmonií.

A požehnaný celý příští rok 2023!! ! Ať je každá vaše temnější chvilka prozářená láskou, světlem a nadějí.“

S láskou vaše Lenka

a nyní už slíbený článek:

Zima stále více sílí. Tma nyní vyhrává. Příroda je přikrytá pod sněhem, spí. Blíží se astronomický začátek zimy 21. prosince a také zimní slunovrat. Zimní slunovrat je okamžik, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Tento rok je to přesně  21.Prosince 2021 v 22:47 h.

Na zimní slunovrat, tedy z 21. prosince na 22. prosince je nejdelší noc a nejkratší den (u nás, na severní polokouli).

Je to jeden z astrologických úkazů, jehož si vážili i naši předkové a sledovali jej pomocí unikátních kamenných kalendářů či náboženských staveb, které mají k zimnímu slunovratu vztah.

Tento den, kdy síla životadárného Slunce je nejslabší (noc a s ní spojené síly temna dosahují vrcholu svého působení) pohané slavili jako narození boha Slunce. Od tohoto dne začalo světlo přibývat a noci se zkracovat.

Pradávná tradice praví, že na slunovrat došlo ke zrození boha Slunce při ranním svítání, kdy hlavní část rituálních obřadů se provádí na Štědrý večer.

Dalších dvanáct dní (zastupují 12 měsíců v roce) se považovalo za nečisté dny a toto období končilo svátkem Tří králů. O těchto dnech vládne bůh podsvětí Veles,  jako náhrada za dvanáct měsíců, kdy vládne světu sluneční bůh Dazboh.

Svátek spjatý s bohem Velesem přináší  čarovnou moc vhodnou pro různé druhy věštění, které se dochovaly dodnes (viz skořápky, krájení jablka, atp).

A jak už se tu psalo, toto období je spojeno s říší temnoty. Hranice mezi naším světem a světem zemřelých je otevřena a proto se duše mrtvých mohou svobodně pohybovat po světě.

Bývalo zvykem prostírat při štědrovečerní večeři i pro zesnulé členy rodiny, kteří byli před večeří pozváni a na jejichž počest se připíjelo. Předkové se v tento čas mohli objevit i v podobě neznámých příchozích, proto každého řádně pohostili.

Ovšem v tento čas se na náš svět nedostávají jen duše, které jsou nám příznivě nakloněny, ale i různí zlý duchové, kteří mohou být nebezpeční. A proto se zapalovaly posvátné ohně (dnes v podobě svíček na adventním věnci a světýlek na stromku) a také se využívalo ochranného účinku česneku.

Obydlí se vykuřovala vonnými bylinkami, jako je kadidlo, šalvěj a levandule. Bylinky se pokládaly i před domy na prahy, také pod matrace a v příbytcích se zavěšovalo jmelí. Jmelí, cesmína i břečťan zdobily příbytky a dveře byly zdobeny věnci.

Úklid obydlí byl  jako rituál, který umožňoval propuštění všeho starého, negativního a již přežitého a který vytvářel prostor pro příchod všeho nového a pozitivního.

Také tam, kde probíhají oslavy, kde panuje přátelství, bujarost a veselí, nemůže škodit žádná nedobrá síla.

Z původních pohanských oslav se v době křesťanství vytvořily oslavy, které dnes nazýváme Vánoce. Oslavy zrození Slunce byly nahrazeny svátkem narození Ježíše Krista.

I u křesťanské tradice zdobení vánočního stromečku jsou počátky u našich předků. Pohané si na ochranu a na počest božstev přinášeli domů živé stromky. Zdobili je jablky, zvonečky a dárky pro duchy a na vrchol stromu dávali ochranný symbol pěticípé hvězdy.

Co nyní můžeme udělat sami pro sebe?

V tomto období  působí  živel vzduchu a přináší s sebou ticho, klid.

Měli bychom se zastavit a jen odpočívat a naslouchat. Dovolit si jen být, spočinout sami v sobě….. ticho, klid.

Najít svůj střed – místo, kde cítíme klid, bezpečí a jistotu. Snít, meditovat, být. Po zhodnocení uplynulého roku si dopřát klid, čas a prostor. Jen tak být, plynout.

Je to poslední  a zároveň také  první fáze života. Místo mezi smrtí a narozením. Prázdno, klid, ticho, prostor.

Nyní se zaměřujeme na vnitřní prostor – ticho, klid a pocit bezpečí.

panenka Yule, vytvořila Markéta Nemetona Vlčková http://www.nemetona-posvatny-haj.com/

Patronka tohoto období u nás dle novodobých kněžek je bohyně MELUZÍNA (v Avalonu bohyně Danu).

V Avalonu tomuto období vládne bohyně Danu, nejstarší a nejmoudřejší ze všech bohyní Kola Roku Bridgit-Anny. Během Zimního Slunovratu se obracíme právě k ní, ke Královně severu, Matce vzduchu, ochránkyni původní domoviny.

U nás pro toto období vládne bohyně MELUZÍNA.

Jsou to strážkyně našich vzpomínek na první předky a historii lidstva.

Jejich časem je čas reflexe, meditace a spirituálního obrození. S jejich pomocí  rosteme, poznáváme a sbližujeme se sami se sebou.

Když se jejich období chýlí ke konci, tak se po meditaci nad tím, co nám minulý rok přinesl a zkušenostech z něj, přetransformujeme a nacházíme nový důvod ke svému žití. A když se dny začnou prodlužovat, tak jsme připraveni na probuzení bohyně  Zory (u nás) či Bridget (v Avalonu).

Více o pohanském Kole roku zde.

Ještě než se dostanu k poselství pro toto období, tak bych Vám chtěla představit mou novou meditaci, která ke mne přišla nečekaně a byl na mne vyvíjen tlak, aby šla co nejdřív ven. S láskou tedy předávám:

POSELSTVÍ  PRO TOTO OBDOBÍ (21. prosince 2021 – 30. ledna 2022)

Poselství pro toto období všem:

Čekej. Nyní je čas důvěřovat, i když to navenek vypadá, že se nic neděje. Buď trpělivá a důvěřuj mystériu života. Věřit, že věci se vyvíjí ve tvůj prospěch. Možná, že se to neděje ve chvíli, kdy by sis to přála nejvíc, ale když vydržíš čekat, věci se vyřeší mnohem lépe, než jsi čekala.

Berani 21.3. – 20.4.

Ve vztazích máš tendenci se rozplynout a splynout více se svou polovičkou. Vymez si zdravé hranice. Možná jsi nyní v závislostním vztahu, ve kterém ztrácíš sama sebe. Možná jsi ve vztahu, ve kterém více dáváš, než dostáváš. Nebo je tvůj vztah proměnlivý a ty jsi v neustálé nejistotě, jaké místo v něm máš. Ztrácíš ve vztahu sama sebe? Pokud ano, tak proč se tak děje? Jak se můžeš začít víc milovat?

Býci 21.4. – 21.5.

Věnuj se sama sobě. Svému tělu. Věnuj se tomu, co jíš. Zaměř se na výživu. Také dopřej svému tělu to, co potřebuje. Pohyb, péče, odpočinek,…. Věnuj se sama sobě, mnohokrát se ti to vrátí.

Blíženci 22.5. – 21.6.

Jsi upozorňovaná nyní na to, abys přestala se svým destruktivním chováním, které tě činí vyprahlou, křehkou a zabraňuje ti žít udržitelným způsobem. Zpomal a přestaň dělat to, co ti škodí. Aby ses vzdala všeho, co nemá skutečné základy.

 Raci 22.6. – 22.7.

Nyní nastal ten pravý čas, kdy můžeš začít sklízet plody za svou odvedenou práci. Oslavuj to, co jsi vytvořila. Užij si tuto chvíli naplno.

Lvi 23.7. – 22.8.

Máš-li nějaké těžkosti, odevzdej se Velké Matce a jejímu mysteriu. Je tu a vždy tu pro tebe byla. Odevzdej se do její náruče.

Panny 23.8. – 22.9.

Jdi na posvátné místo, kam tě tvá duše volá. Něco se v tobě díky této návštěvě probudí. A když se na těchto místech hluboce spojíš se zemí, aktivuješ tím i něco v naší planetě.

Váhy 23.9. – 23.10.

Udělej to po svém. Dovol si to. Buď nezkrocená. Přijmi svou jedinečnost, svou vyjimečnost, svou originalitu. Nemusíš jít s davem. Dovol si být sama sebou. 

Štíři 24.10. – 22.11.

Svou pozornost obrať dovnitř, do svého srdce. A tam hledej tvou nejvyšší pravdu, tvůj směr, směřování, … A podle něho se řiď. Drž si úctu k tomuto místo a následuj jeho vedení.

 Střelci 23.11. – 21.12.

Jsi v bodě, kdy nic už nebude stejné jako dřív. Procházíš důležitou změnou, transformací. Odevzdej se jí. Když v sobě nalezneš odvahu odevzdat to, co bylo dříve, přivítají tě plody budoucnosti.

Kozorozi 22.12. – 20.1.

Přijmi svou jedinečnost, svou jinakost a neřeš, co si o tobě myslí ostatní. Následuj svou pravdu. Abys světu ukázala, kdo doopravdy jsi. Netlum své světlo, když je vedle tebe někdo, kdo ti nerozumí. Abys přijímala všechny své části a mohla se setkávat s lidmi, kteří jsou stejně jiní jako ty.

 Vodnáři 21.1. – 20.2.

Na tento okamžik jsi čekala. Pracovala jsi na sobě, na svém nitru a nyní se to začíná projevovat navenek. Věci se dostávají do souladu. Jsi na správném místě ve správný čas. Tvůj vnější a vnitřní svět jsou v souladu. Využij tento moment. Jen ty se nyní rozhoduješ o tom, co se stane v příštím okamžiku.

 Ryby 21.2. – 20.3.

Oddej se potěšení. Nyní dost pravděpodobně se ženeš za svými sny a nevnímáš, jak ti život utíká mezi prsty. Je důležité se na život napojit, a více si ho užívat. Není to tu jen o povinnostech, práci, snažení se a dření.

*       *       *       *       *

Velice si vážím všech, co podporují mé články a tímto jim děkuji!
Pokud se vám články  a poselství karet  líbí a chcete podpořit jejich tvorbu a tvorbu dalších článků, můžete zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 2900992067/2010, variabilní symbol: 8887888.

Jmenuji se Lenka Zasadilová Bicencová a pomáhám nalézat řešení v složitých situacích. Také cestu k šťastnějšímu a opravdovému životu díky spojení se SÁM SE SEBOU za pomoci tarotu, Bachovo květových esencí či zvířecích esencí, konzultací, terapií, meditací a automatické kresbě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro www.lenkabicencova.cz napsala Lenka Zasadilová Bicencová, autorka Meditací pro realizaci vysněného života a programu Transformace s láskou a lehkostí. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.

Komentáře